Політична партія Громада

ГОЛОВА ПАРТІЇ ВО "ГРОМАДА" ПАВЛО ІВАНОВИЧ ЛАЗАРЕНКО

Голова партіi «Всеукраїнське об'єднання «Громада»

 Павло Іванович Лазаренко

 

Народився 23 січня 1953 року в селі Карпівка Дніпропетровської області в сім‘ї садівника.

У 1978 році закінчив Дніпропетровський сільськогосподарський інститут. Вчений-агроном, доктор економічних наук (1996 рік).

Депутат Верховної Ради України 1-го, 2-го і 3-го скликання (1999-2002 р.р.).

З березня 1992 року - представник Президента України у Дніпропетровській області. У 1994 році вдруге обраний народним депутатом України. У червні того ж року обраний головою Дніпропетровської обласної ради народних депутатів.

Під безпосереднім керівництвом П. Лазаренка були відбудовані найзапущеніші в Дніпропетровській області Синельниківський та Юр‘ївський райони. Ним були відновлені роботи з будівництва та пуску першої черги метрополітену у м.Дніпропетровську, спорудження якого було законсервоване протягом 10 років. Сьогодні це найважливіша транспортна артерія великого міста. За участі Лазаренка завершено більше 50-ти довгобудів соціальної і виробничої сфери в області, в їх числі - найпотужніший киснево-конверторний комплекс на металургійному комбінаті ім.Дзержинського та цех вакуумування сталі на Нижньодніпровському трубопрокатному заводі.

За видатні заслуги перед Українською державою в галузі державного будівництва, значний особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток Дніпропетровського регіону у 1995 році П.Лазаренко нагороджений почесною відзнакою Президента України "Орденом князя Ярослава Мудрого" V-го ступеня. Українська православна церква нагородила П.Лазаренка двома орденами Св. Володимира за внесок у відродження релігійного життя на Дніпропетровщині та відбудову православних храмів.

З вересня 1995 року Лазаренко П.І. обіймав посаду першого віце-прем‘єр-міністра, а з травня 1996 року по липень 1997 року — Прем‘єр-міністр України. За цей час очолюваний ним уряд зумів призупинити зростання заборгованості із зарплат і пенсій, суттєво поліпшити газопостачання в Україну, встановити жорсткий державний контроль за виробництвом та реалізацією підакцизних товарів, підготувати пакет податкових законів, котрі полегшували тиск на вітчизняних товаровиробників.

Під керівництвом П.Лазаренка уряд України здійснив такі заходи:

- Запровадив принципово новий механізм розрахунків за імпортований природний газ з Росії. Знайшов альтернативні шляхи надходження енергоносіїв в Україну, що зміцнило її незалежність.

- Здійснив грошову реформу, взяв на себе відповідальність за долю української національної валюти і ввів гривню. 

- Запровадив державну монополію на деякі види підакцизних товарів. Тіньовий капітал відреагував на рішучі дії уряду першим в історії незалежної України актом політичного терору: в липні 1996 року спрацював радіокерований вибуховий пристрій поряд з машиною Прем‘єр-міністра Павла Лазаренка.

- Розпочав реструктуризацію підприємств вугільної галузі. Повернув грошові дотації шахтарським колективам, ухвалив комплексну програму поетапного виводу з експлуатації нерентабельних шахт.

- Ухвалив урядову програму захисту іноземних інвестицій в економіку України. Прем'єр П. Лазаренко під час міжнародної конференції особисто виступив гарантом іноземних капіталовкладень.

- Ініціював ухвалення парламентом законів, які закріпили ринкові засади на селі – перетворення землі на товар, введення паритетних відносин сільськогосподарських і промислових підприємств, тощо. Суттєво знизив відсоткові ставки кредитів для сільгоспвиробників.

Прем'єр П. Лазаренко ще у 1997 році виступив з ініціативою перетворення  України на парламентсько-президентську республіку, що створювало б систему відповідальності політичних партій, обраних до парламенту, за діяльність коаліційного уряду.

Політичний авторитет П. Лазаренка невпинно зростав і він став одним з найреальніших претендентів на посаду Президента України. Це не могло не викликати невдоволення чинного на той час глави держави Л.Кучми, і він відправив П. Лазаренка у відставку.

4 серпня 1997 року П.Лазаренко очолив депутатську фракцію "Єдність" у Верховній Раді України. Ініціював ухвалення парламентом України законопроектів, спрямованих на боротьбу з тіньовою економікою. Один з авторів проектів законів про політичні партії та опозицію.

У вересні 1997 року обраний головою Всеукраїнського об‘єднання "Громада" – першої політичної партії, не лівого спрямування, опозиційної до чинної влади. Партією затверджена „Інтегральна програма відродження та розвитку України”, для реалізації якої розроблялись і вносились на розгляд Верховної Ради України відповідні законопроекти. “Громада” першою заявила про стратегічне партнерство із США та інтеграцію до Європейських економічних і політичних структур.

Важливою віхою в діяльності партії стало подолання „Громадою” 4-відсоткового бар'єру на парламентських виборах 1998 року. За партію віддали свої голоси понад 1млн. 240 тисяч виборців. Павло Лазаренко переміг також у одномандатному виборчому окрузі на Дніпропетровщині. І це незважаючи на жорстке переслідування і тиск з боку владних структур, грубу фальсифікацію результатів народного волевиявлення. Владою закривались газети, які підтримували партію, вилучались і знищувались агітаційні матеріали, переслідувались партійні активісти. Пропрезидентські засоби масової інформації поливали брудом „Громаду” та її лідера. Попри це все, партія стала парламентською і сформувала потужну однойменну депутатську фракцію.

Завдячуючи конструктивній законотворчій роботі та непримиренній опозиції до кучмівського режиму, фракція постійно кількісно зростала за рахунок знаних в Україні людей і сягнула 47 чоловік. Без її голосів не могло бути ухвалене жодне важливе політичне рішення, фракція володіла так званою „золотою акцією. В той час партія „Громада” уже була визнана міжнародними організаціями, як єдина організована опозиційна сила в Україні.

За критику курсу тодішнього владного режиму часів правління Л.Кучми П. Лазаренко неодноразово зазнавав переслідувань, шельмування з боку правоохоронних органів та офіційної преси. У лютому 1999 року був змушений вдатися до політичної еміграції. Виїхав до Сполучених Штатів Америки, де за сфальсифікованими українською Генпрокуратурою матеріалами був заарештований. У липні 2003 року звільнений з-під варти. У даний час в США триває судовий процес у так званій “справі Лазаренка”.

Одружений. Батько чотирьох дітей. Дружина – Оксана Андріївна.